CUS30M-18
DigiKey Part Number
285-CUS30M-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS30M-18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 31W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS30M-18 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.95" H (76.2mm x 50.8mm x 24.1mm)
Voltage - Output 1
18V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
1.7 A