DPP240-24-1
DigiKey Part Number
285-DPP240-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPP240-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
EDA/CAD Models
DPP240-24-1 Models
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Size / Dimension
4.57" L x 3.27" W x 4.92" H (116.0mm x 83.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A