DRB240241
DRB240241
TDK-Lambda DRB Series
DRB240-24-1
DigiKey Part Number
285-DRB240-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB240-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.92" L x 1.61" W x 4.88" H (125.0mm x 41.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, EAC
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A