B32923A2334M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 639
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
B32923A2334M
DigiKey Part Number
495-1621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923A2334M
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32923A2334M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V