B43704B6478M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 17
4700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
B43704B6478M000
DigiKey Part Number
495-B43704B6478M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43704B6478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
18.7 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.764" (121.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C