B43706B6478M600
DigiKey Part Number
495-B43706B6478M600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43706B6478M600
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
25.9 A @ 100 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.764" (121.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C