B43706A6109M600 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 10
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
10000 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
B43706A6109M600
DigiKey Part Number
495-B43706A6109M600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43706A6109M600
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
42.7 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
10 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C