B72205S2151K101
DigiKey Part Number
495-1421-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S2151K101
Description
VARISTOR 240V 800A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72205S2151K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
800 A
Series
Energy
7.5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
115 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V