B72214U2301K502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72214U2301K502
DigiKey Part Number
495-B72214U2301K502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214U2301K502
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B72214U2301K502 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
140J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
485 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V