B72214U2301K505 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B72214U2301K505 is not available
B72214U2301K505
DigiKey Part Number
495-B72214U2301K505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214U2301K505
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
B72214U2301K505 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
140J
Capacitance @ Frequency
485 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V