55A1121-22-0/9-9
DigiKey Part Number
A132388-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1121-22-0/9-9
Description
CABLE 2CON 22AWG WHT SHLD FEET
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 22 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/34
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.119" (3.02mm)