PE014006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 6VDC Coil Through Hole
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
PE014006
DigiKey Part Number
PB907-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE014006
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 6V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PE014006 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
4.5 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2000VA
Coil Resistance
172 Ohms
Coil Current
34.8 mA