LM5190QEVM-400
DigiKey Part Number
296-LM5190QEVM-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5190QEVM-400
Description
EVAL BOARD FOR LM5190Q1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM5190-Q1 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
8A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
15V ~ 72V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
400kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM5190-Q1
Voltage - Output
12V