SN74ACT14PWR
DigiKey Part Number
296-4369-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-4369-1-ND - Cut Tape (CT)
296-4369-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ACT14PWR
Description
IC INVERT SCHMIT 6CH 1IN 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP
EDA/CAD Models
SN74ACT14PWR Models
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Input Logic Level - Low
0.5V ~ 1.4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Logic Level - High
1.2V ~ 2.1V
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
11.5ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V