TEN 40-4812WI
DigiKey Part Number
TEN40-4812WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 40-4812WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.35A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 40-4812WI Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.10" W x 0.40" H (50.8mm x 27.9mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.35A