BZX55B7V5-TAP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZX55B7V5-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT) BZX55B7V5-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX55B7V5-TAP |
Description | DIODE ZENER 7.5V 500MW DO204AH |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 7.5 V 500 mW ±2% Through Hole DO-204AH (DO-35) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 5 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Through Hole |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 500 mW | Supplier Device Package DO-204AH (DO-35) |
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms | Base Product Number |