BZX55C3V3-TR
DigiKey Part Number
BZX55C3V3TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX55C3V3CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C3V3-TR
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±6% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±6%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
85 Ohms