SMC3K26CAHM3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Upgrade
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
In Stock: 8
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K26CAHM3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K26CAHM3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K26CAHM3/9A
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K26CAHM3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V