1SMC26CA TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 11,136
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 9,721
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 117
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Comchip Technology
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 8
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
42.1V Clamp 35.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
1SMC26CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMC26CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC26CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V