TZX3V6A-TR
DigiKey Part Number
112-TZX3V6A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-TZX3V6A-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZX3V6A-TR
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V