Image for G6C-1114P-US-24V is not available
G6C-1114P-US-24V
DigiKey Part Number
2266-G6C-1114P-US-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6C-1114P-US-24V
Description
G6C-1114P-US 24DC
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA