C2M1000170J
DigiKey Part Number
C2M1000170J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2M1000170J
Description
SICFET N-CH 1700V 5.3A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 5.3A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2M1000170J Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+25V, -10V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
200 pF @ 1000 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Supplier Device Package
D2PAK-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 2A, 20V