1.5KE18CA/B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 13-1.5KE18CA/BCT-ND - Cut Tape (CT) 13-1.5KE18CA/BTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE18CA/B |
Description | TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25.2V Clamp 60.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 60.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15.3V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 17.1V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.2V |