1.5KE18CA/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE18CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-1.5KE18CA/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18CA/TR13
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.5V Clamp 60.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.5V