CC0805KFX7R7BB684 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 5,900
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 5,090
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
TDK
TDK
0.68 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0805KFX7R7BB684
DigiKey Part Number
13-CC0805KFX7R7BB684TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KFX7R7BB684
Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0805KFX7R7BB684 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)