SDB-15PFFS-SL8001
SDB-15PFFS-SL8001
SDB-15PFFS-SL8001
DigiKey Part Number
1754-1138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDB-15PFFS-SL8001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Mounting Type
Wire Gauge
22-26 AWG
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C