SDB-15PMMS-SL8001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 33
Datasheet
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
SDB-15PMMS-SL8001
SDB-15PMMS-SL8001
SDB-15PMMS-SL8001
DigiKey Part Number
1754-1141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDB-15PMMS-SL8001
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Detailed Description
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type
Wire Gauge
22-26 AWG
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C