SWI10-5-N-P5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 237
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 235
In Stock: 0
In Stock: 115
In Stock: 817
Phihong USA
DComponents
In Stock: 106
Tri-Mag, LLC
Tri-Mag, LLC
In Stock: 412
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
CUI 10 W AC/DC Power Supplies | Digi-Key Daily
NeoPixel Storm – AGM Summer Break | DigiKey
SWI10-5-N-P5
DigiKey Part Number
179-SWI10-5-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI10-5-N-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.72" L x 1.13" W x 3.06" H (69.0mm x 28.8mm x 77.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CSA, FCC, PSE, UL
Voltage - Output
5V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 60950-1
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.199 lb (90.26 g)
Power (Watts)
10 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)