CD214L-T26CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 12,783
Littelfuse Inc.
In Stock: 11,136
MCC (Micro Commercial Components)
42.1V Clamp 71.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T26CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T26CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T26CALF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T26CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V