P4KE400A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,456
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
YAGEO
552V Clamp 720mA Ipp Tvs Diode Through Hole DO-41
P4KE400A-G
DigiKey Part Number
P4KE400A-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4KE400A-G
Description
TVS DIODE 342VWM 552VC DO41
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
P4KE400A-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
720mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
552V