GBJ15005 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 933
In Stock: 407
In Stock: 792
SMC Diode Solutions
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Through Hole GBJ
GBJ15005
DigiKey Part Number
GBJ15005DI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBJ15005
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A GBJ
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 7.5 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, GBJ
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBJ
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
15 A