GBJ25005-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 933
In Stock: 407
In Stock: 792
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Through Hole GBJ
GBJ25005-F
DigiKey Part Number
GBJ25005-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBJ25005-F
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A GBJ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 12.5 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
25 A