SBR12A45SD1-T
DigiKey Part Number
SBR12A45SD1-TDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR12A45SD1-TDICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR12A45SD1-T
Description
DIODE SBR 45V 12A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 12A Through Hole DO-201AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR12A45SD1-T Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 12 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
12A