EBR010U-0250-42
DigiKey Part Number
1800-1028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBR010U-0250-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 30-42V 250MA
Detailed Description
250mA 30 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
EBR010U-0250-42 Models
Power (Watts)
11 W
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Efficiency
87%
Size / Dimension
2.28" Dia x 1.25" H (57.9mm x 31.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
132VAC
Voltage - Output
30 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA