EBR020U-0500-42
DigiKey Part Number
1800-1014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBR020U-0500-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 30-42V 500MA
Detailed Description
500mA 30 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
EBR020U-0500-42 Models
Power (Watts)
21 W
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Efficiency
87%
Size / Dimension
2.28" Dia x 1.25" H (57.9mm x 31.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
132VAC
Voltage - Output
30 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA