EBR020U-0400-42
DigiKey Part Number
1800-1027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBR020U-0400-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 30-42V 400MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400mA 30 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EBR020U-0400-42 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
17 W
Manufacturer
ERP Power, LLC
Dimming
ELV, Triac
Series
Features
OCP, OTP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
2.28" Dia x 1.25" H (57.9mm x 31.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
132VAC
Weight
0.376 lb (170.5 g)
Voltage - Output
30 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
400mA