IPP126N10N3GXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,214
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,128
Datasheet
Diotec Semiconductor
In Stock: 790
onsemi
In Stock: 775
onsemi
In Stock: 64
IXYS
In Stock: 221
Rochester Electronics, LLC
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 32
N-Channel 100 V 58A (Tc) 94W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP126N10N3GXKSA1
DigiKey Part Number
IPP126N10N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP126N10N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 58A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP126N10N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 46µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
94W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V