IXDN75N120 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 66
Datasheet
IGBT Module NPT Single 1200 V 150 A 660 W Chassis Mount SOT-227B
IXDN75N120
DigiKey Part Number
IXDN75N120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXDN75N120
Description
IGBT MODULE 1200V 150A SOT-227B
Manufacturer Standard Lead Time
71 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
4 mA
Manufacturer
IXYS
Input Capacitance (Cies) @ Vce
5.5 nF @ 25 V
Packaging
Tube
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
NPT
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Supplier Device Package
SOT-227B
Power - Max
660 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 75A