STGE200NB60S
DigiKey Part Number
497-6731-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGE200NB60S
Description
IGBT MOD 600V 200A 600W ISOTOP
Detailed Description
IGBT Module Single 600 V 200 A 600 W Chassis Mount ISOTOP
EDA/CAD Models
STGE200NB60S Models
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
500 µA
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.56 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tube
NTC Thermistor
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Collector (Ic) (Max)
200 A
Supplier Device Package
ISOTOP
Power - Max
600 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.6V @ 15V, 100A