SZBZX84C5V6LT3G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 2,569
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 5.6 V 250 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C5V6LT3G
DigiKey Part Number
SZBZX84C5V6LT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C5V6LT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C5V6LT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C5V6LT3G
Description
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C5V6LT3G Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±7%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms