1255AY-101M=P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 9,983
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 460mOhm Nonstandard
1255AY-101M=P3
DigiKey Part Number
490-10801-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10801-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1255AY-101M=P3
Description
FIXED IND 100UH 900MA 460 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1255AY-101M=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
900mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
460mOhm
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Tolerance
±20%