FGH30T65UPDT-F155 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
IGBT Trench Field Stop 650 V 60 A 250 W Through Hole TO-247-3
FGH30T65UPDT-F155
DigiKey Part Number
FGH30T65UPDT-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH30T65UPDT-F155
Description
IGBT TRENCH FS 650V 60A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FGH30T65UPDT-F155 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
155 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
22ns/139ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 30A, 8Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
43 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
250 W