NCV84120DR2G
DigiKey Part Number
488-NCV84120DR2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV84120DR2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV84120DR2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV84120DR2G
Description
SELF PROTECTED VERY LOW IQ HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 9A 8-SOIC
Category
Current - Output (Max)
9A
Mfr
Rds On (Typ)
120mOhm
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Auto Restart
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Interface
Logic
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Load
4V ~ 28V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 28V