SZBZX84B5V6LT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SZBZX84B5V6LT1G |
Description | DIODE ZENER 5.6V 250MW SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 50 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.6 V 250 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SZBZX84B5V6LT1G Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 250 mW | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms | Base Product Number |