BD33FC0JEFJ-E2
DigiKey Part Number
846-BD33FC0JEFJ-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD33FC0JEFJ-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD33FC0JEFJ-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33FC0JEFJ-E2
Description
1A 3.3V, FIXED OUTPUT, HIGH-ACCU
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
Category
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
26.5V
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V