STGW80H65FB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 300
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 272
Datasheet
In Stock: 51
In Stock: 0
IGBT Trench Field Stop 650 V 120 A 469 W Through Hole TO-247-3
Traction Inverter Power Stages in Electric Vehicles
STGW80H65FB
DigiKey Part Number
497-15134-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW80H65FB
Description
IGBT TRENCH FS 650V 120A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGW80H65FB Models
Category
Switching Energy
2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Packaging
Tube
Gate Charge
414 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
84ns/280ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 80A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 80A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
469 W