IXXH60N65C4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 2,304
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 44
Datasheet
In Stock: 320
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
IGBT PT 650 V 118 A 455 W Through Hole TO-247AD (IXXH)
IXXH60N65C4
DigiKey Part Number
IXXH60N65C4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXH60N65C4
Description
IGBT PT 650V 118A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
3.2mJ (on), 830µJ (off)
Gate Charge
94 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
37ns/133ns
Test Condition
400V, 60A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
118 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 60A
Base Product Number
Power - Max
455 W