B43725B9478M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 32
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 178
In Stock: 0
In Stock: 20
In Stock: 6
Image for B43725B9478M000 is not available
B43725B9478M000
DigiKey Part Number
B43725B9478M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43725B9478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
20.5 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.27 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.027" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C