B72207S0750K211 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72207S0750K211 |
Description | VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 132 V |
Manufacturer TDK | Current - Surge 1.2 kA |
Series | Energy 5.9J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 430 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 75 V | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) |
Maximum DC Volts 100 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 108 V | Package / Case Disc 7mm |
Varistor Voltage (Typ) 120 V | Base Product Number |