B72214P2301K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72214P2301K101
DigiKey Part Number
495-B72214P2301K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214P2301K101
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
B72214P2301K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
140J
Capacitance @ Frequency
485 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V